Serçe / Mary Doria Russell


Serçe, beni çok etkileyen kitaplardan birisidir. Okuduktan sonra da uzun zaman etkisinden kurtulamadım. Devamı olan Tanrının Çocukları nihayet çevrildi ve Metis tarafından yayınlandı. En kısa sürede Kitap Ağacı Bilimkurgu Kulübü ile birlikte okuyacağız.

Serçe'de; peder, dil bilimci, oğul, Tanrı’nın gözdesi Emilio Sandoz’un hikâyesini okuyoruz. Emilio ve diğer karakterlerin derinliği, kurgu ve kitabın sonu etkileyici. Varoluş, yaşam, din, inançlar üzerine bol bol düşüneceğinize eminim. Yaratılmışların en kutsalı "insan" olarak sorgulayıp ahlakı, etoburluğu, doğayı, evcilleştirdiğimiz hayvanları ve yarattığımız sistemi düşüneceksiniz.


Serçe, bol ödüllü bir yapıt: İlk yayımlandığı 1996'da Entertainment Weekly dergisi tarafından yılın en iyi on kitabından biri seçildi. 1997'de İngiliz Bilimkurgu Yazarları Kurumu tarafından En İyi Roman ödülüne layık görüldü. Sırasıyla James Tiptree Jr., Arthur Clarke ve John W. Campbell edebiyat ödüllerini de topladı. İyi bilimkurgunun iyi edebiyat olduğunun ve bilimkurgunun yalnızca özel tutkunları tarafından değil, bütün edebiyat okurlarınca severek okunabileceğinin en yakın tarihli kanıtı...

"Her şey uzaydan gelen düzensiz sinyalleri tarayan Arechibo radyo vericisindeki görevlinin şarkıyı fark etmesiyle başladı. Şarkı Rakhat adı verilen bir gezegenden geliyordu ve tek kelimeyle olağanüstüydü. Aralarında üç cizvitin bulunduğu sekiz kişilik mürettebattan oluşan Rakhat misyonunun yola koyulması fazla zaman almadı.

Cizvit bilim adamları dinlerini yaymaya değil, öğrenmeye gidiyorlardı. Tanrının başka çocuklarını tanımak ve sevmek için gidiyorlardı. Cizvitleri keşfedilen yerlerin en uzak sınırlarına götüren hep o aynı nedenle hareket etmişlerdi: Ad majorem Dei gloriam, Tanrının şanını yüceltmek için...
Zarar vermek gibi bir niyetleri yoktu, ta ki... "

Özgün adı: The Sparrow
Çeviri: Emil Keyder
Kapak Resmi: El Greco

Kitabın Baskıları:
1. Basım: Ekim 2003
2. Basım: Eylül 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder